Milyen égitest a Vénusz?
A Vénuszt soráig a Föld ikertestvérének tekintették, mivel mérete, tömege és a Naprendszerben elfoglalt helyzete a Földéhez hasonló. Mára kiderült, hogy a bolygónktól jelentősen eltérő égitest, élete elején a Földhöz hasonló volt, de aztán "rossz útra tért", és mára forró pokollá változott a felszíne.
A Vénusz és a Föld összehasonlítása
  Vénusz Föld
átlagos naptávolság: 0,72 Cs.E. 1 Cs.E.
keringési idő: 0,615 év 1 év
excentricitás:
(pálya eltérése a körtől)
0,0068 0,0167
inklináció:
(pálya hajlásszöge a földpályához):
3,39°
tömeg: 0,81 földtömeg 1 földtömeg
egyenlítői sugár (km): 6051 6378
átlagos sűrűség (g/cm3): 5,25 5,52
tengelyforgási idő: 243 nap 23,93 óra
forgástengely hajlásszöge:
(a bolygó keringési síkjához képest):
177,3° 23,5°
A Vénusz légköre
A Vénuszt sűrű széndioxid légkör borítja, az atmoszféra tömege közel 100-szorosa a Földének. Emiatt nagyon erős a légkör üvegházhatása. Ez több mint 400 fokkal emeli a felszíni hőmérsékletet, így alakul ki a felszínen a 450-500 °C forróság és a földfelszíni nyomás 90-szerese. A légkörben 40-70 km-es magasság között kénsavas felhők húzódnak, de az ezekből hulló savas első még a felszín elérése előtt elpárolog.
A sűrű légkörben megszűrt napfény sárgás-vörösesen érkezik a felszínre, ahol 4-6 km a látótávolság. Legfeljebb gyenge szelek fújnak, a magas hőmérséklet miatt éjszaka egyes kőzetek halvány vörösen izzanak. A tájat a melegtől feltöredezett kőzetek törmeléke borítja. A légkör erős üvegházhatása és nagy hőkapacitása miatt nincsen napi hőingás, mindig és mindenhol közel ugyanakkora hőmérséklet van a felszínén.

A Vénusz felszínén sajátos fényviszonyok uralkodnak a sűrű légkör miatt. A felső kép az eredeti felvétel, az alsóról levonták a légkör okozta erős elszínezést. (A Venyera-13 szonda felvételei)
A Vénusz felszíne
A bolygó felszínét a sűrű légköre miatt közvetlenül nem láthatjuk. Így a felszíni alakzatait a körülötte keringő űrszondák radartérképei alapján ismerjük csupán. Ezeken is számos érdekes alakzatot találhatunk.
A bolygó domborzata különbözik attól, ahogyan a Földünk festene, ha az óceánokat eltávolítanánk róla. A Vénusz szín-magasság ábrázolású képein a mélyebb kék árnyalatú területekből elszórtan emelkednek cssak ki magasabb részek, így nem alkotnak olyan összefüggő kontinenseket, mint amilyeneket a Földön látunk. Ezek kisebb, kivastagodott kéregrészek lehetnek. A Vénuszon feltehetőleg egy típusú kéreg van, ellenben a Föld kontinentális és óceáni kéregtípusokkal.
Felszíne kozmikus léptékkel mérve fiatal, max. 0,5-1 milliárd éves. Nagy részét vulkáni lávasíkságok borítják, tűzhányói még ma is aktívak lehetnek! Elnyúlt hegyvonulatok is vannak a Vénuszon, de nem olyan kiterjedtek, mint pl. a Földön, az ütköző kőzetlemezek peremén keletkezett gyűrt hegységek. Ennek ellenére valószínűleg lemezekre van törve a kőzetburka, amelyek a magas hőmérséklet miatt képlékeny állapotban lehetnek.