A Nap biztonságos megfigyelése
A jelenség megfigyelése megfelelő fénycsökkentés nélkül nagyon veszélyes, könnyen vakságot okozhat! Ezért kérjük távcsöves bemutatók tartásakor mindenki kövesse az alábbi útmutatásokat – akár szervezője, akár résztvevője annak!
Szabadszemes megfigyelés
A Vénusz korongja éppen a szabad szemmel való láthatóság határán van, így érdemes lehet megpróbálni megpillantását a Nap korongja előtt! Így csak megfelelő napszűrővel van módunk biztonságosan megfigyelni. A nem megfelelő szűrők súlyos szemkárosodást, sőt akár vakságot is okozhatnak! A '99-es napfogyatkozásra vásárolt fogyatkozás-néző szemüvegek pl. tökéletesek a szabadszemes megfigyelésre, de távcsőbe való bepillantáshoz semmiképpen se használjuk őket!

Tilos a Napot szabadszemmel megfigyelni az alábbi módszerekkel:
  • túlexponált diafilmmel (fekete-fehér negatív bizonyos esetekben használható!)
  • kormozott üveggel, virág-csomagoló fóliával (Vigyázat! Ez utóbbi nagyon hasonlít egyes napszűrő fóliákhoz! Csak biztos forrásból beszerzett anyagot használjunk!)
  • CD, floppy lemezzel
Távcsöves megfigyelés
A megfigyelés során a megfelelő szűrő használata mellett a továbbiakra is figyeljünk:
Megfigyelés objektívszűrővel. A bal oldali képen a keresőtávcső kupakja szigetelőszalaggal rögzíve van, nehogy véletlenül lessen
  • bármilyen szűrő nélküli, a Napra állított műszerbe tilos belelenézni!
  • okulárszűrőt önmagában szintén ne használjunk, mivel a koncentrált hőtől ez könnyen elpattanhat, és egy tizedmásodperc is elég a szem károsodásához.
  • Az objektív szűrőt a hivatalos rögzítési mód mellett szigetelő szalaggal is rögzítsük, mert a karon hordott gyerekek előszeretettel próbálják levenni az objektívszűrőt, a szél is könnyen lefújhat egy könnyű fóliaszűrőt.
  • A távcső keresőtávcsövét is takarjuk el, mert az egyrészt károsodhat a napsugárzástól, másrészt valaki véletlenül belenéz, esetleg a kijövő fókuszált napsugárzás felgyújthat valamit
  • Őrizetlenül hagyott műszerbe nem célszerű belenézni! Egyrészt nem tudhatjuk megfelelő módon van-e szűrve a kijövő fény. Elképzelhető például, hogy a távcsővel korábban fotóztak, ahol kisebb mértékű fénycsökkentést kell csak alkalmazni! (Bővebben l. Az átvonulás fotózása c. lapunkat!)

A kivetítés elvi vázlata. A szűrőzetlen távcső képét egy az okulár mögé rögzített fehér lapra vetítjük ki. Lencsés műszereknél a távcsőre szerelt árnyékoló lemez is fontos: a vetített képnek árnyékban kell lennie a jó képkontraszt eléréséhez!
Ha nincs megfelelő objektívszűrőnk, akkor legegyszerűbb kivetíteni a Napot. Ennek az is az előnye, hogy egyszerre többen is élvezhetik a látványt, és a megfigyelőernyőre rögzített észlelőlapra vetített képet könnyen és pontosan rajzolhatjuk be a Vénusz útját.
A vetítést olyan okulárral végezzük, amely nem tartalmaz ragasztott lencséket – az ilyenek ugyanis könnyen károsodhatnak a nagy melegtől. Ugyancsak nem használhatóak a műanyag tubusba, vagy műanyag blendékkel szerelt okulárok! Egyszerű Hygens okulárok is tökéletesen megfelelnek a célunknak!
Kivetítés esetén a távcső okulárján kijövő szűretlen napfény nem csak a szemünkre, hanem a műszerre is veszélyes! A magára hagyott szerkezetet mindig fordítsuk messze a Nap irányától, mert egy kicsit pontatlan, vagy leállított óramű miatt az objektív fokuszált sugárzása a tubus falára vetülhet, és kiégetheti azt!